Google I/O 2013

W dniu wczorajszym odbyła się konferencja Google, na której pokazali parę nowości. Głównie skupili się na oprogramowaniu, nie pokazali, żadnego nowego urządzenia. Jedynie dogadali się z Samsungiem aby sprzedawać jego flagowy model Galaxy S 4 bez TouchWiz tylko z gołym Androidem. Cena urządzenia jest wysoka, bo aż 649$. Ale pewnie znajdą się amatorzy, którzy będą chcieli mieć ten telefon.

Wracając do oprogramowania, może zacznę od Hangouts jest to nowy Chat, który możemy zainstalować na wszystkich urządzeniach nie tylko z Androidem ale także na iOS, oraz na komputerach stacjonarnych. Aplikacja wygląda bardzo ładnie, pod iOS działa bardzo szybko, niestety na starszych Androidach czasami łapie „zwiechy”. Moim zdaniem bardzo dobre posunięcie Google przez udostępnienie wszystkim systemom swoich rozwiązań nie zawężają grona odbiorców.

Kolejna nowość to serwis muzyczny Google Play Music All Access, jest to konkurent do dobrze już znanych Spotify oraz WiMP. Niestety w Polsce jeszcze ta usługa nie będzie dostępna.

Następnie pokazali Game service, bardzo podobna usługa jak Game Center w iOS, tylko znów jest możliwość łączenia się z kilkoma platformami. Czyli możemy dzielić się naszymi wynikami z całym światem, a także pograć z prawdziwymi przeciwnikami.

Zostały także odświeżone mapy, oraz w wakacje Google Maps ma być dostępne na iPada.

Portal społecznościowy Google + dostał nowy wygląd, niestety mocno upodobnił się teraz do Facebooka, jednak i tak dużo bardziej podoba mi się jego wykonanie i obsługa. Rewelacyjnie działa synchronizacja chatów, pisząc na tablecie od razu mi się wyświetlała rozmowa w przeglądarce na komputerze.

Na koniec zostawiłem sobie do opisania nową usługę w wyszukiwarce. Po Polsku jest to Graf wiedzy. Google ma teraz rozumieć o co nam chodziło. Dzięki rozbudowanej sieci połączeń, wyszukiwarka pogrupuje nam wszystkie związane rzeczy z danym zapytaniem. Tutaj możecie zobaczyć jak to działa.