iOS 7

Dla niektórych jest to już stary system, ponieważ mieli go zainstalowanego od pierwszej bety. Ja czekałem do oficjalnej premiery. 18 września o godzinie 19:00 naszego czasu pojawiła się informacja, że można zainstalować aktualizację do iOS. Przez pierwsze pół godziny serwer Apple nie wytrzymał ruchu w sieci i miałem komunikat, że nie można połączyć się z serwerem, później już było wszystko OK. Aktualizacja do iPhone 4S zajmowała 728 MB, plik pobrał się bardzo szybko w ok. 6 minut. Oczywiście wcześniej zrobiłem kopie zapasową w iCloud zgrałem zdjęcia na komputer i pomyślałem „niech się dzieje wola nieba”. Instalacja trwała dość długo. Po pół godziny przywitał mnie nowy system na moim dwuletnim telefonie. Niestety pierwsze wrażenie wizualne nie było dobre, miałem wrażenie, że mam telefon dla dzieci z odpustowego kramu. Więcej o wyglądzie będzie później. System działa naprawdę płynnie, nie zauważyłem jakiś opóźnień. Po raz kolejny to powiem przywracanie ustawień z kopii zapasowej to mistrzostwo świata i Apple powinno dostać jakąś nagrodę za to udogodnienie inni producenci powinni się uczyć. W telefonie po 30 minutach miałem wszystko dosłownie wszystko co przed aktualizacją.

Nowy wygląd iOS był krytykowany od samego początku. Na mnie nie zrobił dobrego wrażenia, ale to pewnie było spowodowane nieodpowiednią tapetą w moim telefonie, gdy zmieniłem tapetę na taką która się komponuje z wszystkimi ikonami telefon przestaje straszyć;) Chociaż moja żona powiedziała, że nie chce aby jej telefon tak wyglądał i została przy iOS 6. Nie podoba mi się tylko jedna sprawa, zawsze w produktach Apple mogliśmy zauważyć konsekwencje w projektowaniu, natomiast w nowym iOS niektóre aplikacje nie zostały zmienione np. iBooks, czy też Moi Znajomi. Dlaczego ikony tych aplikacji zostały nie ruszone? Nie mieli do tego ludzi? To przeoczenie naprawdę mocno kuje w oczy. Całkowicie przeprojektowali centrum powiadomień, z którym na samym początki miałem problem, ponieważ nie chciał pokazywać żadnych informacji(wystarczyło zresetować telefon i wszystko wróciło do normy). W centrum powiadomień mamy 3 zakładki: dzisiaj, wszystkie, nieodebrane. Między nimi możemy się poruszać machnięciem prawo, lewo. Nowa rzecz jaką wprowadzili to centrum sterowania gdzie mamy szybki dostęp do tryby samolotowego, Wifi, BT, nie przeszkadzać, jasność ekranu, odtwarzacz muzyki, głośność, latarka, minutnik, kalkulator, aparat. Centrum sterowania wywołujemy przez machnięcie palcem od dołu ekranu w górę. Osobiście nie mogę się przyzwyczaić do tego udogodnienia i cały czas wchodzę do ustawień aby włączyć WiFi. Nie podoba mi się brak możliwości edycji skrótów do aplikacji.

Jak już wspominałem na iPhone 4S nowy iOS działa bardzo szybko. Jedynie można zauważyć opóźnienia podczas dodawania zdjęcia do wiadomości czy maila, oraz szybkiego oddzwaniania do osoby która wysłała do nas smsa. Denerwuje mnie długość animacji podczas otwierania i zamykania aplikacji. Przez ostatnie tygodnie używałem telefonu na WindowsPhone i tam w podobny sposób jest to rozwiązane.

Większość aplikacji została już zaktualizowana do nowego wyglądu, jednak można jeszcze spotkać się ze starym wyglądem klawiatury i całego menu. Jednak deweloperzy stanęli na wysokości zadania i w dniu premiery miałem ponad 20 dostępnych aktualizacji.

Pojawiły się też nowe funkcje takie jak banowanie wybranych numerów, w kompasie mamy też dostępna waserwagę.

Wczoraj na FB pisałem, że telefon na iOS 7 bardzo szybko się rozładowuje. Chyba było to spowodowane ciągłą zabawą nowym systemem. Przez ostatnie dwa dni wszystko wróciło do normy czyli telefon spokojnie wytrzymuje cały dzień. Wracając do domu ok. 22:00 mam jeszcze jakieś 30 procent więc jest tak samo jak pod iOS 6.

Nie opisałem wszystkich zmian, ale te które mi się najbardziej rzuciły w oczy. W pierwszej godzinie byłem przerażony jak mój telefon wygląda ale teraz już nie chciałbym wracać do starszej wersji:) To jest coś pięknego, że producent dba o sowich klientów i do sprzętu, który jest na rynku ponad dwa lata jest dostępna aktualizacja. Osoby korzystające z Androida czy WindowsPhone mogą tylko o tym pomarzyć.