Jaki smartfon wybrać?

W ostatnich tygodniach dość często dostaję pytania jaki smartfon ma wybrać dana osoba? Chciałbym opisać kilka urządzeń i uzasadnić dlaczego polecam dane urządzenie. Przeglądając popularne blogi i magazyny możemy znaleźć opisy i polecenia smartfonów z najwyższej pułki. Niestety nie każdego stać aby na telefon wydać prawie 2000 PLN. Będę chciał się skupić na telefonach średniej i niższej klasy, które możemy dostać za 1 PLN u operatorów bądź kupić za nieduże pieniądze.

Wybierając swój pierwszy telefon, który posiada więcej funkcji niż tylko wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości tekstowych, multimedialnych. Warto zadać sobie pytanie, na czym nam najbardziej zależy? Jakie funkcje powinien posiadać nasz kolejny telefon. Tak jak opisywałem ostatnio telefony z Windows Phone, na te urządzenia często decydują się osoby, które chcą mieć przejrzyste menu i duże ikony. Natomiast przychodząc teraz do operatora nie mamy dużego wyboru jeśli chodzi o systemy. Większość smartfonów posiada system Android, jest on najbardziej popularny i otrzymujemy go w każdej klasie cenowej, od tych telefonów za symboliczną „złotówkę” przy  najmniejszych abonamentach lub mix’ach do urządzeń flagowych za grubo ponad tysiąc złotych. Kolejny system to wcześniej wspominany Windows Phone, tutaj mamy już mniejszy wybór. Może przez to ten system dużo sprawniej działa. Na sam koniec zostawiłem iOS. Jedyny produkt, który go posiada to iPhone. Do tego porównania nie będą brał pod uwagę urządzeń na Symbianie, ponieważ operatorzy w swoich ofertach już nie mają takich telefonów, a także nowego systemu promowanego przez T-Mobile Firefox OS. Lisek niestety jest dopiero w fazie „niemowlaka” i długa droga przed nim aby mógł konkurować z gigantami, albo niech pojawi się na lepszym sprzęcie, który pozwoli rozwinąć skrzydła.

Wracając jednak do wyboru sprzętu. W klasie średniej niższej mamy dość duży wybór urządzeń. Każdy z nich różni się od siebie głównie wyglądem oraz nakładką na system.

Pierwszym telefonem jaki mógłbym polecić to Sony Xperia E. Ten smartfon jest znakomicie wykonany, mógłbym powiedzieć, że lepiej niż niektóre topowe modele innych producentów. Doskonale leży w dłoni, spokojnie jedną ręką możemy go obsłużyć. Wyświetlacz jest bardzo czytelny, rozdzielczość jest wystarczająca, spokojnie możemy poczytać wiadomości oraz książkę podczas jazdy komunikacją miejską. Telefon możemy rozbudować o dodatkową kartę pamięci, co pozwoli nam wgrać całą swoją ulubioną muzykę i zainstalować dodatkowe aplikacje. Jeśli już jesteśmy przy aplikacjach, osobiście nie miałem problemu z uruchomieniem najpopularniejszych gier czy programów do szybkiej obróbki zdjęć. Sony Xperia E jest dostępna prawie u każdego operatora w najniższym abonamencie z niewielką dopłatą lub za symboliczną złotówkę.

Kolejnym telefonem godnym uwagi jest Samsung Galaxy young. To urządzenie nie dawno pojawiło się w sprzedaży. Jak większość telefonów z serii Galaxy mamy bardzo obłe kształty obudowy, smartfon też dobrze się obsługuje jednak jakość odbiega od Sony. Galaxy young działa na androidzie z nakładką TouchWiz, Telefon posiada funkcje NFC, czyli możemy zbliżeniowo przesyłać sobie dane lub łączyć się z różnymi akcesoriami. Telefon powinien spodobać się kobietą ponieważ jest dostępny w kolorze białym z ładną srebrną ramką wokół przedniego panelu. Samsung niestety jest droższy i tutaj musimy więcej dopłacić. W przypadku Samsunga poważnie zastanowiłbym się nad wyższym modelem Galaxy Ace 2 lub nowym produktem Galaxy Trend. Nie jest duża różnica cenowa a mamy sporo większy wyświetlacz, lepszy aparat oraz mocniejszy procesor – co dla Androida ma ogromne znaczenie.

Ostatnim telefonem w dzisiejszym porównaniu będzie LG SWIFT L3, tutaj niestety mamy do czynienia już z starszym telefonem. Z własnego doświadczenia wiem, że dość często wraca do serwisu i największym minusem tego urządzenia jest oprogramowanie. Nie jestem przeciwnikiem tej firmy ponieważ w domu mam smartfona z serii SWIFT ale L7, ogólnie jesteśmy zadowoleni z tego telefonu. Natomiast mniejszy brat w dniu dzisiejszym odstaje od stawki. Reszta producentów odświeżyła swoje modele natomiast LG cały czas proponuje ten sam produkt. Jakość wykonania L3 jest na zadowalającym poziomie. Tylna klapka jest chropowata co sprawia, że telefon pewnie leży w dłoni. Niestety cały telefon jest bardzo kwadratowy i ciężko się do niego przyzwyczaić. Mając go w ręce czujemy, że telefon jest z przed kilkunastu miesięcy.

Podsumowując gdybym miał wybrać swój pierwszy smartfon to wybór padłby na Sony Xperia E lub Samsunga Galaxy young. Za Sonym przemawia jakość wykonania i naprawdę płynne działanie. Samsung postawił na nowe technologie, znajdziemy w nim NFC, chociaż ja nie widzę zastosowania tej łączności.