Polcaster 2015

Od dłuższego czasu słucham podcastu na telefonie podczas dojazdów do pracy, a także gdy robie porządki w domu. Nigdy nie zagłębiałem się w historie polskiej sceny podcastów. Przygoda z podcastami zaczęła się od audycji „Nadgryzieni„. Bardzo fajnie słuchało się Wojtak z współprowadzącymi. Wcześniej bardzo często słuchałem audiobooków, niestety nigdy nie byłem molem książkowym i w końcu znalazłem sposób aby jednak zainteresować się bardziej literaturą;) Tutaj mogę polecić firmę „Audioteka” robi naprawdę świetnie słuchowiska.

20151121-IMG_1018

Od paru miesięcy zbieram się do tego aby samemu nagrywać podcast, przeczytałem wiele poradników, obejrzałem filmy instruktażowe jak sprzęt podłączyć, jakiego programu najlepiej używać. W ostatnich tygodniach trafiłem na informację, że w Polsce jest organizowana pierwsza konferencja podcasterów. Szybko odszukałem stronę internetową tego wydarzenia i okazało się, że można się zapisać i bezpłatnie uczestniczyć w panelach oraz warsztatach. Sprawdziłem tylko termin i zapisałem się na konferencje i warsztaty. Organizatorem całego wydarzenia był Dekompresor. Cała ekipa stanęła na wysokości zadania i konferencja była rewelacyjna mimo dość małej liczby uczestników, ale to lepiej dla nas, można było indywidualnie porozmawiać prawie z każdym podcasterem.

20151121-IMG_1020

Cała impreza była bardzo dobrze przygotowana. Polcaster 2015 umożliwił poznać osobiście wiele osób, które zna się tylko z „słuchawek”. Jest to świetne uczucie, gdy możesz przypisać głosy do konkretnej osoby. W wielu przypadkach byłem mocno zaskoczony wyglądem prowadzących moje ulubione podcasty.

20151121-IMG_1021

Na konferencji mieliśmy zderzenie dwóch światów, starej gwardii która nagrywa podcasty od kilkudziesięciu lat i traktowali to bardzo emocjonalnie oraz osoby, które też przekazują wartościowe treści ale przy okazji wykorzystują podcast do zarabiania pięniędzy. Dla mnie jako słuchacza jest to obojętne czy podcaster dostaje kasę czy też nie dla mnie najważniejsza jest treść jaką przekazuje. Bardzo często jako argument przeciwko nowym podcasterom było wykorzystywanie osób trzecich do składania i publikacji swojego podcastu, za dawnych czasów osoby takie nie miałyby prawa bytu w środowisku podcasterskim. Moim zdaniem czasy się zmieniają więc jeśli dana osoba sama nie składa audycji, tylko przekazują tą prace komuś innemu, ma do tego prawo. Temat pięniędzy wzbudził największe zainteresowanie wszystkich uczestników. Dyskusja była bardzo gorąca ponieważ w tym konkretnym panelu mogliśmy posłuchać Michała Szafrańskiego z bloga „Jak oszczędzać pieniądze” oraz Krystiana Kozerawskiego, który prowadził swojego bloga teraz jest redaktorem naczelnym portalu myapple.pl, a także nagrywa swój podcast.

20151121-IMG_1028

Panele dyskusyjne były na wysokim poziomie, jednak najwięcej można było skorzystać z warsztatów, gdzie uczestnicy mogli się dowiedzieć jak pracować głosem by słuchacz nie zasnął podczas odsłuchu naszego podcastu. Strona techniczna, czyli jakie programy, jakiego sprzętu użyć, a także warsztaty twórcze czyli skąd brać pomysły na podcast.

20151121-IMG_1027

Całe wydarzenie bardzo mi się podobało mam nadzieje, że takich imprez będzie więcej i dzięki poradom oraz informacją jakie udało się uzyskać wystartuję mój autorski podcast.

Na zakończenie jeszcze chciałem zwrócić na jedną rzecz o której wspomniał Maciek Budzich, Polcaster 2015 była to konferencja ogólnopolska, a mimo to przyjechało niewiele ludzi, to świadczy o tym, że podcasty dopiero rodzą się w Polsce i mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc będziemy mieć wysyp kolejnych audycji.

20151121-IMG_1029