Samsung Galaxy Tab 3 7″

Miesiąc temu zastanawiałem się czy podjąłem dobry wybór jeśli chodzi o zakup drugiego mniejszego tabletu na Androidzie. Urządzenie miało być poręczne i z łatwą możliwością przegrywania różnych danych między komputerem, a tabletem. Wybrałem Samsunga Galaxy Tab 3 7″. Pierwsze dni jak już wcześniej pisałem nie napawały optymizmem. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że nie mam do czynienia z topowym modelem w tym segmencie, jednak liczyłem na więcej i szybciej. Po paru przeciwnościach udało się spersonalizować całość w taki sposób, że teraz z przyjemnością można z niego korzystać.

20140116-DSC_0170

Tablet spokojnie mieści się w dłoni(mojej dłoni). Jakość wykonania jest zadowalająca, nic w nim nie trzeszczy, wejście na kartę sim(mico-sim) oraz kartę pamięci są odpowiednio oznaczone, więc nie musimy szukać gdzie zainstalować karty. Wybrałem kolor biały, ponieważ docelowym użytkownikiem tego urządzenia jest moja druga połówka. Osobiście bardziej mi się podoba niż kolor granatowy. Do urządzenia otrzymujemy tylko kabel USB oraz ładowarkę i skróconą instrukcje obsługi. Całość jest bardzo schludnie zapakowana.

20140116-DSC_0154

Jakość ekranu jest dużo lepsza niż w poprzedniej wersji, mimo dość małej rozdzielczości(600×1024) jak na te czasy, przeglądanie stron czy prasy jest bardzo przyjemne. Ekran reaguje troszkę inaczej niż w urządzeniach Apple czy też wyższych modelach Samsungów Galaxy S3 lub S4. Należy się przyzwyczaić do tej czułości. Choć na samym początku było to irytujące, gdy otwierała się strona inna niż chciałem. Teraz już wiem jak należy „tapnąć” w ekran aby wywołać interesujący mnie link.

20140116-DSC_0121

Przejdźmy teraz do systemu, na pokładzie mojego sprzętu mamy Androida w wersji 4.1.2, niestety oficjalnie nie można zrobić aktualizacji do wyższej wersji. Mimo tego całość działa dość sprawnie. Byłem zaskoczony jedną rzeczą, przyzwyczajony do przeglądarki Chrome na komputerze szybko ustawiłem tą przeglądarkę w tablecie jako główną. Jak się później okazało to był błąd. Dlaczego? Chrome strasznie zamulał urządzenie mimo, że strona się załadowała przeglądarka cały czas nad czymś myślała i przeglądania stron było bardzo irytujące, szybko zmieniłem na zwykłą przeglądarkę. W standardowej przeglądarce strony dużo szybciej się ładują i lepiej dopasowują się do ekranu. Niestety musimy pamiętać aby nie otwierać dużo zakładek, ponieważ tablet dostaje zadyszki i robi się wolne. Spokojnie możemy sobie do tabletu wgrać film o wysokiej rozdzielczości i nie będzie miał problemu z odtworzeniem go. Wszystkie aplikacje, które zainstalowałem chodziły prawidłowo. Najnowsze gry czasami zgubiły klatki, ale można spokojnie pograć i zabić czas, czekając w poczekalni u lekarza czy jadąc do pracy. Jak to w każdym urządzeniu na Androida możemy sobie spersonalizować każdy ekran. Jest to bardzo wygodne zwłaszcza podczas obsługi poczty, nie musimy odpalać programu aby zobaczyć kto do nas napisał, mamy na ekranie aktywny widget, w którym widzimy naszą pocztę lub kalendarz. Urządzenie rewelacyjnie współpracuje z Smart TV co nam daje możliwość oglądania zdjęć czy filmów, które mamy na tablecie. Tablet jest także bardzo pomocny w kuchni jako elektroniczna książka kucharska. Tylko musimy uważać aby przez przypadek nie wpadł nam do miski z ciastem lub do zupy, bo wersja wodoodporna nie występuje. Mimo już starszej wersji Androida całość działa prawidłowo. Tablet ma zainstalowane 8GB pamięci plus możliwość rozbudowania do 32GB poprzez kartę pamięci. Jeśli ktoś zamierza przenosić duże ilości danych to warto zainwestować w kartę pamięci. Natomiast jeśli tablet będzie służył do konsumpcji internetu spokojnie wbudowana pamięć wystarczy.

20140116-DSC_0138

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii to jest bardzo dobrze. Urządzenie wytrzymało cały dzień katowania przez bratanków, czyli gry, gry i jeszcze raz gry. Podczas normalnego użytkowania spokojnie możemy pracować na nim przez 4 dni. Podczas pisania tej recenzji urządzenie wskazuje, że ma 55% baterii, a działa już 3,5 dnia. Będąc przy baterii muszę wspomnieć o ograniczeniu jakie zostało założone przez Samsunga, tablet reaguje tylko na ładowarkę dołączoną do kompletu. Chciałem naładować innymi ładowarkami, które mają identyczne parametry, niestety tablet nie wykrywa ich. Jest to spory minus, bo musimy zawsze pamiętać aby na wyjazd zabrać kolejną ładowarkę.

20140116-DSC_0128

Podsumowując całe urządzenie, mogę spokojnie polecić ten sprzęt. Samsung poprawił jakość wyświetlacza oraz przyspieszył procesor co jest bardzo odczuwalne podczas korzystania z tabletu. Oczywiście Tab3 ma parę minusów, ale one nie przekreślają urządzenia. Jeśli zależy Ci na małym i poręcznym sprzęcie, gdzie będziesz mógł czytać książki, oglądać filmy i pograć w gry to śmiało możesz zdecydować się na zakup.

20140116-DSC_0152 20140116-DSC_0147 20140116-DSC_0142