Windows 8 – pierwsze wrażenia.

W dniu wczorajszym chciałem zobaczyć na własne oczy jak działa nowy Windows. Postanowiłem zrobić instalacje. Musze przyznać, że cała instalacja trwała bardzo krótko około 15 minut, mimo to, że mój komputer ma już ponad 4 lata. Po pierwszym uruchomieniu byłem pełen entuzjazmu. Nareszcie widać powiew świeżości, a nie jak od kilkunastu lat wszystkie „Okna” wyglądały bardzo podobnie od Win95 do Win 7. Niestety po krótkiej pracy na Win 8 odczuwałem braki mocy mojego sprzętu. Animacje nie były płynne bardzo często musiałem czekać, aż coś się pojawi po kliknięciu. Metoda ściągania z ekranu aplikacji raz tylko zadziałała. Nie wiem czy to jest wina mojego komputera czy wersji beta systemu. Ekran początkowy który widzimy na powitanie jest bardzo przemyślany. Podoba mi się ta nakładka na system w stylu Metro. Jest to coś nowego i bardzo przypomina wersję mobilną systemu Windows Phone. Widać dwóch gigantów idzie w podobnym kierunku, ciekawe któremu to lepiej wyjdzie czy Apple czy może gigantowi z Redmond – Microsoft.

Wszystkie aplikacje uruchamiają się w trybie pełnoekranowym. Szczerze mówiąc na początku miałem problem z zamykaniem aplikacji. Ale najlepszym sposobem był skrót alt+f4. Przeglądarka internetowa działa bardzo szybko, z większością portali sobie radziła.
Od razu w systemie mamy sklep z aplikacjami. Podobnie jak w komputerach Apple. Niestety jeszcze nie ma tam dużo aplikacji. Jak  widać wszystko idzie w stronę internetu. Nie będziemy już nic instalować z płyt wszystko będzie pobierane ze sklepów internetowych. Jest to bardzo dobre, ponieważ gdyby coś się stało nie musimy mieć przy sobie tych wszystkich płyt i numerów seryjnych do aplikacji. Tylko podłączamy komputer pod internet i instalujemy wszystkie rzeczy, które kiedyś kupiliśmy.
Niestety nie udało się całkowicie odejść od okienek, chcąc przeglądać pliki uruchamia nam się zwykły widok systemu z pulpitem i ikonami Komputer, kosz itp. Tak samo menadżer zadań też wygląda tak jak we wszystkich systemach od Microsoftu.

Ten system można zainstalować sobie na komputerze ale tylko do zabawy aby zobaczyć co nas czeka w najbliższej przyszłości natomiast jeszcze nie nadaje się do codziennej pracy. Poniżej wrzucam teoretyczne wymagania sprzętowe. Ja mam dużo mocniejszy sprzęt niż zaleca producent, a mam wielkie zastrzeżenia do płynności działania całego systemu.

Wymagania sprzętowe dla Windows 8 Consumer Preview wyglądają następująco:
– procesor 1 GHz lub szybszy;
– pamięć RAM: 1 GB (32-bit) lub 2 GB (64-bit)
– przestrzeń dyskowa: 16 GB (32-bit) lub 20 GB (64-bit)
– karta grafiki zgodna z WDDM 1.0
– ekran o minimalnej rozdzielczości 1024 x 768

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Blog