Nokia wybrała zły dzień

Featured Video Play Icon

W ubiegłym tygodniu mieliśmy dużo prezentacji w świecie nowych technologii. Kiedyś największy producent telefonów komórkowych czyli Nokia wybrała ten sam dzień czyli 22 października na konferencje co Apple. Śledząc portale technologiczne można było zauważyć, że do godziny 18 pojawiały się jakieś artykuły co mogliśmy zobaczyć u fińskiego producenta, a później wszyscy zapomnieli, że była taka prezentacja. Za dawnych czasów pewnie sytuacja wyglądała by inaczej, ale teraz Nokia nie jest potęgą i coraz trudniej przyciągnąć jej uwagę konsumenta.

Wracając jednak do konferencji, Nokia zaprezentowała kilka nowych modeli w różnych segmentach cenowych. Może zacznę od tych najtańszych, które mają kosztować nie więcej niż 100 dolarów czyli ok. 400 PLN. Są to modele z serii Asha, pokazali 3 nowe produkty Asha 500, 502 oraz 503. Pierwszy telefon ma posiadać ekran 2,8 cala oraz 2MP aparat, ma być dostępny także na dwie karty, co pewnie przyjmie się w Chinach, bo u nas operatorzy nie są zainteresowani takimi produktami na dwie karty. Kolejna Nokia Asha 502 ma mięć większy ekran czyli 3 cale i aparat już 5MP plus lampa błyskowa. Ten model będzie dostępy tylko z dual sim. Ostatni z tej serii Asha 503 ma mieć ekran także 3 cale ale z powłoką Gorilla Glass, oraz technologią 3G. Tutaj będziemy mieć wybór czy telefon ma być na dwie karty czy na jedną. Wszystkie te urządzenia mają być dostępne w różnych kolorach, co pewnie przyciągnie młodego klienta oraz kobiety. Poniżej film reklamujący nową Ashe:

 

Oprócz tanich modeli zaprezentowano także tablet, który będzie się nazywał Nokia Lumia 2520. Dlaczego tak nazwali swój tablet nie mam zielonego pojęcia. Jeśli telefony zatrzymają się z numerkami na 1999 to OK jakoś to można wytłumaczyć, produkty z dwójką na początku to tablety. Tablet, który otrzymujemy ma zainstalowany system Windows RT czyli wersja dostosowana do procesorów w technologi ARM. Od razu otrzymujemy pełen pakiet Office, czyli tak samo jak w telefonach na Windowsie. Minusem tego systemu jest to, że nie możemy na nim zainstalować standardowych aplikacji takich jak na komputerze. Nokia Lumia 2520 posiada wyświetlacz 10.1 cala, o rozdzielczości FullHD. Sercem urządzenia jest procesor Snapdragon 800. Tablet ma obsługiwać przesył danych LTE więc będziemy mogli bardzo szybko przeglądać strony oraz pobierać dane. Tutaj też mamy ukłon w stronę klienta oprócz nudnego koloru czarnego i białego można zakupić tablet czerwony bądź niebieski(morski). Najważniejsze cena produktu tablet ma kosztować 499 dolarów. Nie wiadomo ile w Polsce, ale znając życie nie będzie najtańszy.

Nokia-lumia-2520-1-featured-2

Nokia znów przespała pewien okres i wypuszcza produkt, który powinien pojawić się kilka lat temu, gdy był wielki „boom” na takie urządzenia. Jestem ciekawy czy uda się dostać w swoje ręce ten tablet. Jakość wykonania pewnie jest na najwyższym poziomie jak wszystkie Lumie, ale czy system poradzi sobie z konkurencją?

2530_colours

 

Na koniec zostawiłem dwa smartfony, nie to nie są smartfony. Mają konkurować z Samsungiem Galaxy Note oraz Sony Xperia Ultra Z. Nokia pokazała dwa giganty o ekranie 6 cali model Lumia 1520 oraz Lumia 1320. Pierwszy z nich ma ekran o rozdzielczości FullHD oczywiście pokryty szkłem Gorilla Glass oraz aparat fotograficzny 20MP, procesor taki jak w tablecie czyli Snapdragon 800, aż 2GB pamięci RAM oraz 32GB wbudowanej pamięci na nasze pliki plus możliwość rozbudowania do 64GB. Produkt prezentuje się bardzo dobrze, tylko ja dalej nie wiem po co komuś tak duży telefon albo tak mały tablet?

Lumia-1520-wireless-charging_632

Nokia Lumia 1320 też posiada ekran 6′ plus Gorilla Glass. Reszta niestety już jest słabsza, procesor w wersji Snapdragon 400, 1GB RAM, 8GB wbudowanej pamięci plus możliwość zainstalowania karty pamięci. Aparat o rozdzielczości 5MP. Ten produkt jest przeznaczony dla osób, które nie potrzebują najmocniejszego sprzętu, a chcą mieć duży telefon.

Lumia-1320_632