Samsung Note – po tygodniu.

Po tygodniu użytkowania Samsunga Note mogę powiedzieć, że bardzo dobrze sprawdza się jako narzędzie pracy dla handlowców lub przedstawicieli, którzy potrzebują dużej przestrzeni na ekranie do wprowadzania danych w arkusze kalkulacje bądź dedykowane aplikacje dostarczane przez pracodawcę. Note zastępuje dwa urządzenia telefon oraz tablet lub w małym stopniu laptop. Bardzo ciężko przyzwyczaić się do jego wielkości. Nosząc telefon w kieszeni spodni dziwnie to wygląda. Druga sprawa to jazda samochodem, ja osobiście nie używam żadnego uchwyty tylko telefon leży na półce w środkowej konsoli samochodu. Samsung Note mocno wystawał z tej półki i podczas gwałtownego przyspieszenia często uciekał z konsoli. Tak jak już wspominałem w poprzednich wpisach, ludzie dziwnie reagowali na widok osoby, która rozmawia przez tak gigantyczne urządzenie. Jednak Samsunga Note, bardzo dobrze sprawdza się jako urządzenie, na którym bardzo szybko możemy edytować otrzymane dokumenty, wprowadzać zmiany na swoich serwisach internetowych, tworzyć prezentacje. Oczywiście wszystkie pliki możemy mieć w „chmurze” i przychodząc wieczorem do domu bądź biura odpalamy komputer i wszystko co zebraliśmy w ciagu dnia jest dostępne do dalszej pracy.

System operacyjny w jaki jest zainstalowany w Samsungu Note jest znany z wielu innych urządzeń. Dodatkowo Samsung dokłada swoją nakładkę, która zbiera kilka programów w jedną całość, to są tzw. „Hub-y”. Bardzo łatwo jest skonfigurować sobie cały telefon pod siebie. Automatyczna synchronizacja kilku kont pocztowych, oraz portali społecznościowych (kontakty, kalendarz, zadania). Można wybrać w jakim stopniu telefon ma wykonać synchronizacje. Prawie wszystkie aplikacje, z których korzystam są dostępne w Androidzie Market. Od ostatniego razu gdy miałem przyjemność korzystania z Androida dużo się zmieniło pod względem jakości aplikacji. Na początku większość aplikacji zawieszała się i widać było braki w wykonaniu. Teraz to się zmieniło na lepsze, wszystkie aplikacje, które zainstalowałem działały poprawnie. Choć, czasami nie były dopasowane do rozdzielczości ekranu. Tak jest np. podczas logowania do aplikacji WordPress, gdy podajemy login i adres serwera na którym działa nasza strona. Następna sprawa jaka mnie bardzo denerwowała to aplikacja do poczty. Po pierwsze nie radziła sobie poprawnie z pokazywaniem maili. Bardzo często otrzymywałem wiadomość, która była rozjechana, a w urządzeniach z iOS wyglądała poprawnie. Kalendarz działa poprawnie nie miałem do niego żadnych zastrzeżeń,  łatwość dodawania spotkań wraz z możliwością zaproszenia uczestników. Bardzo mi się spodobała opcja podczas wykonywania połączeń, gdy dzwonimy do wybranej osoby lub ta osoba dzwoni do nas, a w najbliższym czasie mamy z nią wpisane spotkanie w kalendarzu ta informacja pojawia się na ekranie pod zdjęciem i nazwą kontaktu.

Kolejnym rozwiązaniem, którego bardzo mi brakuje w iOS to możliwość personifikacji ekranu w widgety, które nam odpowiadają. Te widgety możemy edytować w różny sposób. Widget do poczty jest wygodny, ponieważ nie musimy za każdym razem otwierać aplikacji pocztowej tylko widzimy na ekranie kto do nas napisał. Informacje giełdowe, też mamy pod ręką oczywiście nie w czasie rzeczywisty. Całość systemu działa płynnie, chociaż zdarzają się zacięcie. Najczęściej podczas uruchamiania kontaktów oraz przesyłania SMSów. Tak samo aplikacja Twitter dawała się we znaki, nie wiem czym to było spowodowane ale podczas przewijania twittów telefon przycinał się.

Telefon robi dobrej jakości zdjęcia, oraz kręci filmy w jakości HD. Niestety aura na zewnątrz nie pozwoliła dokładnie przetestować aparatu, ponieważ cały czas padało i było pochmurnie gdy miałem w posiadaniu urządzenie.

Podsumowując Samsunga Note mogę powiedzieć, że jest to bardzo dobry sprzęt. Ma mocny procesor dużo pamięci RAM. W codziennym użytkowaniu telefon nie sprawia żadnych problemów, oczywiście po za wielkością. Jeśli chcemy używać tego urządzenia jako telefon, naprawdę należy przyzwyczaić się do wielkości ekranu. Jako tablet według mnie jest za mały. Samsung w reklamie pyta co to jest za urządzenie, nie wiedzą dokładnie jak go zakwalifikować. Jednak z tego co widzę cieszy się dużą popularnością i jest zapotrzebowanie na taki sprzęt. Plany sprzedażowe Samsunga na Note też są imponujące. Osobiście nie chciałbym mieć tak dużego telefonu. Dla mnie on jest nie wygodny.