Windows 7 z pendrive

Ostatnio bardzo mocno irytował mnie już system. Od kilku lat nie robiłem reinstalacji, ponieważ wszystko działało poprawnie. Problemy zaczęły się po instalacji kolejnego systemu na komputerze. Oczywiście zainstalowałem sobie go jako drugi system obok głównego. Kilka tygodni testowałem najnowsze dziecko z Redmond i chciałem wrócić do jednego systemu. Niestety Win8 troszkę namieszał na dysku i za każdym razem musiałem wybierać Win7 podczas uruchamiania sprzętu. Jakoś się przyzwyczaiłem, a też było to wygodne podczas instalacji różnych linuksowych systemów. W ubiegłym tygodniu niestety komputer potrafił uruchamiać koszmarnie długo, otwarcie przeglądarki internetowej trwało kilkanaście sekund do minuty. Nie mówiąc już o programach graficznych. Przeglądając plan tygodnia zobaczyłem, że będę mógł poświęcić trochę czasu na postawienie od początku całego systemu. Zrobiłem kopie zapasową wszystkich rzeczy na dwóch dyskach, gdyby coś poszło nie tak. Włożyłem płytę z Windows 7 do napędu i spokojnie wystartowała aplikacja do instalacji. Stwierdziłem ok wszystko działa to restart i startujemy z całą instalacją z DVD. Niestety po restarcie okazało się, że komputer nie chce wystartować z płyty, cały czas mieli płytę, a na ekranie widzimy tylko migającą stopkę. Ponad 6 letni napęd w laptopie powoli odmawia posłuszeństwa. Wpadłem na pomysł, że spokojnie można zrobić instalkę z pendrive. Poszukałem jakąś pamięć USB i zacząłem przygotowywać.

Krótko opiszę jak można bardzo sprawnie zrobić samemu instalacyjnego pendrive z Windows 7  lub Vista. Będzie nam potrzebny system Windows Vista lub 7 oraz Pendrive najlepiej 8GB, choć na 4GB powinna cała płyta z systemem się zmieścić (przed rozpoczęciem całej operacji najlepiej zgrać sobie wszystkie rzeczy z pendrive ponieważ zostaną one skasowane).

Wchodzimy do Menu Start w polu wyszukaj programy i pliki wpisujemy cmd pojawi nam się wiersz poleceń.

Wpisujemy polecenie diskpart może pojawić się zapytanie czy chcemy pozwolić na zmiany na naszym komputerze wybieramy „Tak”.

Następnie wkładamy naszego pendrive do portu USB. W okienku z aplikacją diskpart wpisujemy list disk pojawi nam się lista dysków. U mnie Pendrive jest dyskiem nr 1.

Musimy wybrać, na którym dysku chcemy pracować, a robimy to wprowadzając polecenie select disk 1 pojawi nam się komunikat, że aktualnie jesteśmy na dysku 1

Teraz musimy go wyczyścić wprowadzamy komendę clean 

Robimy partycję główną create partition primary

Aktywujemy partycję active tak aby Bios wiedział, że jest to poprawna partycja systemowa.

Na końcu formatujemy dysk USB poleceniem format fs=fat32 quick  Polecenie quick przyspiesza proces formatowania. Gdybyśmy nie wpisali tego polecenie formatowania trwałoby około 5 minut, a tak po pary sekundach mamy gotowy pendrive.

Ostatnia czynność to nazwanie dysku poprzez wpisanie assign

Na tak przygotowany Pendrive kopiujemy całą zawartość płyty z oryginalnym systemem Windows 7 lub Vista, a następnie restartujemy komputer i wchodząc do BIOS zmieniamy kolejność bootowania systemu. Na pierwszym miejscu wybieramy pamięć USB. Po kolejnym restarcie komputer powinien uruchomić się z Pendrive i zacząć instalować na nowo system. Powodzenia.